Historia Domu

 

Historia powstania Domu Pomocy Społecznej w Wolsztynie

 

               Dom został ufundowany jako budynek i oddany Siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przez mieszkankę Wolsztyna – p. Adelę Gajewską w 1855 r. Jako fundatorka była w późniejszym czasie pensjonariuszką tego Zakładu. Innymi darczyńcami na rzecz Zakładu byli parafianie z tutejszej parafii. W 1897 r.  Siostry budują dalszą część zakładu i Kaplicę, głównie z ofiar Ks. Benedykta Tomiaka. Kaplica konsekrowana była w 1913 r.  przez ks. Biskupa Amin  Edwarda Lisowskiego. Pobudowano ją tuż obok miejsca, gdzie został zniszczony w 1811 r. Kościół na Komorowie.

Dom starców i sierot przekształcił się w  fundację 30 sierpnia 1869 r.  Fundacja ta razem ze statutem została zatwierdzona przez króla pruskiego i otrzymała prawa korporacyjne, czyli publiczne. Fundatorka zakładu zmarła 22 sierpnia 1879 r. Przedtem jednak dokonała wielu zapisów na utrzymanie Zakładu. Sprzedała w tym celu majątek Tłoki swemu bratu, właścicielowi Komorowa.

W dniu 14 sierpnia 1872 r. w zakładzie pracowało  6 sióstr, między innymi kwalifikowana nauczycielka s. Maria Omańkowska.

                W okresie „ Kulturkampfu ‘’  z dniem 1 października 1878 r. została zabrana siostrom opieka nad sierotami i oddana osobom świeckim pod nadzorem p. Heleny Obecnej. Władze również zamknęły szkołę zakładową, przekazując uczennice do szkoły miejskiej. Odtąd siostry zajmowały się jedynie pielęgnowaniem chorych.

Powrót Domu Sierot pod opiekę sióstr nastąpił  5 lutego 1887 r. ale bez szkoły. Było wtedy tylko 19 sierot i 5 sióstr. Wypada zaznaczyć, że przez długie i tak trudne lata zakładem kierowała siostra W. Klajner. W 1920 r. Siostry Miłosierdzia zakupiły dom przy Poznańskiej 28 i urządziły w nim Dom Parafialny z przeznaczeniem na zebrania różnych organizacji kościelnych i przykościelnych. Ze względu na wzrastające potrzeby, na konieczność polepszenia warunków mieszkalnych i życiowych zarówno dzieci jak i starców. Ponadto ze względu na przyjmowanie do zakładu także chłopców zaszła konieczność rozbudowy domu. Staraniem ówczesnej przełożonej siostry Cyryli Czaplewskiej i w oparciu o pomoc finansową ks. Benedykta Tomiaka z Ameryki przystąpiono do budowy nowego sierocińca. Usytuowany on został w ogrodach miedzy kaplicą a obecną ul. Drzymały. Dom był okazały, stwarzał bardzo dobre warunki do pracy opiekuńczo - wychowawczych. Ilość dzieci w domu była różna. Wiadomo, że w roku 1924 dom liczył 120 sierot. Natomiast w dniu 1 września 1939 r. w sierocińcu mieszkało 130 dzieci w wieku szkolnym i pozaszkolnym. W pierwszych latach po wojnie większość stanowiły sieroty z rodzin zaginionych lub zabitych podczas działań wojennych.

               Dom Sierot istniał do 1941 r. Na  początku października 1939 r. musiały siostry opróżnić parter nowego sierocińca. Władze niemieckie zajęły cały dom lokując w nim niemieckich przybyszów z Wołynia zabierając cały sprzęt i żywność. Liczba dzieci się zmniejszyła, gdyż starsze dziewczynki  i chłopców skierowano do przymusowej pracy w okolicy. W styczniu zlikwidowano dom sierot i dom starców. Dzieci ulokowano w Kobylinie wraz z siostrami.

 

               Wolsztyńskie Siostry Miłosierdzia kontynuowały też od 1919 r. na  dawnych warunkach ochronkę. Była to forma opieki zbliżona do dzisiejszego przedszkola. Uczęszczało do niej przeciętnie 30 dzieci z różnych rodzin. Mieściła się w odrębnym domu w ogródku tuż za kaplicą. Podczas okupacji niemieckiej wszystkie ochronki zostały zamknięte.

                Dom Dziecka, dawniejszy sierociniec lub też zwany Domem Sierot został uruchomiony przez Siostry Miłosierdzia prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Okres powojenny odznaczał się dużą ilością sierot i półsierot.

Od razu został przeznaczony dla dziewcząt i chłopców. Siostry umieściły wychowanków w starym domu, gdyż nowy w 1929 r. został w znacznej części spalony pod koniec okupacji. Później ze środków „ Caritasu ‘’ gmach odbudowano i oddano do dyspozycji Kurii  Arcybiskupiej, która umieściła w nim tzw. Małe Seminarium Duchowne przeniesione z Ostrowa Wlkp. Jego rektorem został ks. Teodor Lerch. To przeniesienie nastąpiło w sierpniu 1949 r. Ilość wychowanków była dość znaczna (80-100) , dlatego trzeba było umieścić ich także w dawniejszym domu parafialnym przy ul. Poznańskiej 28. Warunki pracy były dość trudne, gdyż w części domu mieszkali też starcy.

          Z dniem 1 lipca 1953 r. władze zamknęły Dom Dziecka. Od tego roku funkcjonował tam Dom Opieki dla Starców z władzą naczelną  „ Caritas ‘’ – na zasadzie umowy użyczenia na rzecz  Zrzeszenia Katolików – „ Caritas ‘’.

        Od 19 lipca 1990 r. do 31 grudnia 2000 r. w budynku tym mieścił się Zakład Opiekuńczo - Leczniczy dla Dorosłych podległy Ministerstwu  Zdrowia.

          Od 1 stycznia 2001 r. do chwili obecnej jest to Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Wolsztynie działający na zlecenie własne powiatu. Od 01.01.2006 r. do dnia 02.08.2006 r. Dom borykał się z wieloma trudnościami by osiągnąć pełną standaryzację.



dpswolsztyn.pl
2024-03-27
Misterium Męki Pańskiej

Dnia 27 marca uczestniczyliśmy w inscenizacji ukazującej Misterium Męski Pańskiej. Występ dzieci, scenografia, tańce oraz zaangażowanie, spowodowały wzruszenie wśród publiczności, dając też wielką radość, że wspólnie mogliśmy przez to spotkanie przygotować się jeszcze bardziej na Dzień Zmartwychwstania Pana Jezusa. Dziękujemy Siostrze Małgorzacie Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr oraz Pani Patrycji za zaproszenie.



dpswolsztyn.pl
2024-03-19
Imieniny Księdza Kapelana

19 marca przypada dzień świętego Józefa. Tego dnia społeczność naszego Domu z samego rana uczestniczyła w porannej Mszy świętej, modląc się w intencji naszego Księdza Kapelana, który tego dnia obchodzi swoje imieniny. Po nabożeństwie wspólnie złożyliśmy serdeczne życzenia.



dpswolsztyn.pl
2024-03-18
Terapia zajęciowa

Wraz z nadchodzącą wiosną nasze otoczenie zyskuje kolorów. Podobnie dzieła Mieszkańców odznaczają się pełnią cieplejszych barw. Wspólna praca na zajęciach terapii, przyczyniła się do powstania kwiatów, którymi udekorowaliśmy wnętrza oddziałów. A to dopiero początek wiosennych aranżacji. My już z wielką radością, oczekujemy cieplejszych dni, by móc jak najczęściej korzystać ze słonecznej aury.



dpswolsztyn.pl
2024-03-08
Dzień Kobiet

8 Marca to wyjątkowy dzień w roku. W naszym Domu Pomocy Społecznej jest on tym bardziej świętowany, gdyż pośród naszej społeczności przeważającą część stanowią kobiety. Dzisiejszy czas upłynął w przyjemnej atmosferze. Mieszkanki bardzo chętnie skorzystały z chwili dla siebie, poddając się drobnym zabiegom upiększającym. Nie zabrakło kwiatów oraz ciepłych słów od naszych Panów.

W Dniu Kobiet życzymy wszystkim Paniom
siły, odwagi oraz determinacji, w realizacji swoich celów i marzeń.
Niech szczęście stale towarzyszy, a każdy nowy dzień przynosi powody do uśmiechu.



dpswolsztyn.pl
2024-02-08
Karnawału czas

Karnawał jest to czas radości i rozrywki, który daje nam kolejną sposobność do spotkania w większym gronie.  W naszym Domu nie mogło być inaczej.  Dnia 8 lutego zorganizowana została zabawa taneczna, stwarzająca również okazję  do  rozmów czy udziału we wspólnych konkurencjach. Mieszkańcy nie tylko chętnie tańczyli, ale również brali udział w rywalizacjach z nagrodami. W chwilach przerwy skosztowaliśmy pyszne chruściki oraz inne słodkości przygotowane na rzecz imprezy. Całość dopełniła skoczna muzyka oraz kolorowy wystrój. 


1 « [1] [2] [3] [4] » 115




DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn


 Msza święta w Kaplicy  Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo

 pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;

- w dni powszednie od poniedziałku do soboty o godz. 06:45 (okazja do spowiedzi od godz. 06:20 - 06:40)

- w niedzielę i święta o godz. 10:00

 

 

DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn DPS Wolsztyn

ul. Poznańska 29
64-200 Wolsztyn
tel.: 68 384 36 04
fax.: 68 347 38 84
dpswolsztyn@wp.pl

Osób online: 3


  

Dom Pomocy Społecznej w Wolsztynie - www.dpswolsztyn.pl 2015 - 2024.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia" .
stat4u